تاریخ : دوشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۰
نویسنده : مرتضی
شرکت آلمانی "تیلکه" به عنوان بزرگترین طراح پیست های فرمول یک جهان ، طراحی و ساخت پیست اتومبیلرانی دهکده بزرگ گردشگری ایرانیان در منطقه نمونه بین المللی گردشگری رودشور زندیه را اجرا می کند. 
مدیرعامل شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان و مجری طرح دهکده توریستی ایرانیان در جمع خبرنگاران افزود: قرارداد اولیه برای طراحی نقشه های اصلی طرح به منظور ورود به فاز دوم طرح با این شرکت آلمانی منعقد شده است. 
"سیدجواد موسوی" افزود: این پروژه دارای بخش های مختلفی است که شامل طراحی و اجرای پیست های مختلف اتومبیلرانی و موتورسواری است که در فازهای مختلف با مشارکت و سرمایه گذاری این شرکت آلمانی اجرا می شود. 
وی افزود: برهمین اساس و براساس قراردادهای منعقده ،‌فاز اول این طرح تا 5ماه آینده به بهره برداری می رسد. 
به گفته وی،‌کل طرح نیز طی یک مدت 18ماهه پس از انجام فاز اول طرح شامل مطالعه و طراحی نقشه ها انجام خواهد شد. 
وی با اشاره به اینکه هزینه اجرای این گونه طرح ها در جهان بین 65 تا 250 میلیون یورو ست، افزود: قرار داد با شرکت خارجی در دو قالب طراحی و دیگری سرمایه گذاری و مدیریت پروزه است. 
به گفته وی، 30درصد از اعتبارات لازم برای اجرای پروژه از سوی طرف خارجی و بقیه از سوی شرکت توسعه سیاحیان سرزمین به عنوان مجری طرح تامین می شود. 
موسوی با اشاره به بخش های مختلف دهکده بزرگ توریستی ایرانیان ،‌ افزود: این طرح در فازهای مختلف اجرا و به بهر ه برداری می رسد و کل مجموعه حداکثر در یک زمان هشت ساله به بهره برداری خواهد رسید. 
مدیرعامل شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان و مجری طرح دهکده توریستی ایرانیان 
افزود: ایجاد یک سد برای فراهم کردن انواع تفریحات و ورزش های آبی و ساحلی از جمله ویژگی های بزرگ این طرح است. 
موسوی با اشاره به اینکه این طرح در فضایی به وسعت یک هزار و 400هکتار اجرا می شود،افزود: انجام ورزش های ساحلی و ساخت هتل های ساحلی در کنار سد احداثی از جاذبه های ویژه این پروژه با توجه به نزدیکی به شهر تهران و همجواری با فرودگاه امام خمینی(ره) 

در زمینه جذب گردشگر داخلی و خارجی است. 

به گفته وی، ایجاد شهر بازی و پارک آبی که به لحاظ استانداردها دارای بالاترین استانداردهای جهانی هستند و استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین وسایل بازی با هدف ایجاد زمینه رفاه و‌اسایش گردشگران داخلی و خارجی از دیگر طرح های این پروژه است. 

وی گفت: ساخت یک هتل پنج ستاره و چند هتل و مراکز اقامتی در این مجموعه، ایجاد مراکز تجاری و تفریحی، احداث بزرگترین زمین گلف کشور، زمین بولینگ، پاتیناژ، سینما، پیست و کورس اسب سواری، شهرک اتومبیلرانی و پیست رالی ، فرمول سه، کارتینگ ، موتور کراس، استادیوم های ورزشی و ایجاد مکان هایی برای برگزاری اردوی تیم های ملی از دیگر بخش های پیش بینی شده در این دهکده بزرگ توریستی است. 
موسوی افزود: برای اجرای این طرح در مجموع 22هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است که باید 25 درصد آن از طریق سرمایه گذار و مابقی از طریق تسهیلات بانکی تامین شود. وی افزود: البته درنظر داریم که تنها حدود 15درصد از منابع بانکی استفاده کنیم و مابقی این اعتبار را از طریق فرصت های سرمایه گذاری این پروژه با مشارکت دیگر سرمایه گذاران از جمله واگذاری 40درصد پروژه برای تامین منابع مورد نیاز به دیگر سرمایه گذاران تامین کنیم. وی با اشاره به اینکه مدت زمان اجرایی این طرح 10ساله است، افزود: البته طرح در فازهای مختلف به بهره برداری می رسد و فاز اول این مجموعه در سال 91 افتتاح خواهد شد.  "آبرهات تیلکه" مدیر شرکت تیلکه نیز که در زمینه طراحی پیست های اتومبیلرانی در سطح جهان فعالیت می کند نیز دراین نشست، گفت: اکنون در مراحل اولیه اجرای این طرح قرار داریم و تمامی تلاش خود را برای پیشرفت و انجام سریعتر این پروژه انجام خواهیم داد.


خوشا به حال آن شهری که خیابان ها ساختمان ها را مهندسی کنند و بدا به حال آن شهری که خانه ها خیابان ها را مهندسی کنند.